TRAKTAT POLSKO - NIEMIECKI. Bilans i perspektywy/ 30 maja 2016r. ZAPRASZAM
Relacja PAP z wydarzenia: http://dzieje.pl/aktualnosci/eksperci-dysproporcje-i-kwestia-mniejszosci-wsrod-wyzwan-w-relacjach-polsko-niemieckich
w ramach konferencji moja wypowiedź dla Deutschlandfunk nt. utrzymania sankcji wobec Rosji:
Założenia konferencji
25 rocznica zawarcia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy skłaniają w naturalny sposób do podsumowania jego realizacji na różnych polach i sformułowania refleksji odnoszących się do perspektyw stosunków polsko-niemieckich.
Wnikliwy bilans powinien służyć rozważeniu, na czym polegała istota jego sukcesu, a jednocześnie, dlaczego realizacji Traktatu towarzyszyły rozczarowania i czego one dotyczyły. Ponadto powinno się rozważyć, czy idąc śladem protagonistów porozumienia polsko-niemieckiego sprzed 25 lat nie powinno się dzisiaj posłużyć doświadczeniami z realizacji Traktatu do wyznaczenia nowej dynamiki we wzajemnych stosunkach? Jak kontynuować polityczną współpracę, aby odpowiadała ona zmienionym oczekiwaniom Polski, ale także i Niemiec? Jest to tym bardziej palący problem, że narastają kolejne wyzwania dla Unii Europejskiej, wymagające solidarnej odpowiedzi państw członkowskich.
Program konferencji w dniu 30 maja 2016 roku w siedzibie Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej (ul. Zielna 37, 00-108 Warszawa, VI piętro).
9.30 REJESTRACJA UCZESTNIKÓW
10.00 Otwarcie konferencji
- dr Michał Nowosielski, dyrektor Instytutu Zachodniego
- Piotr Womela, Fundacja Konrada Adenauera
PANEL I
10.15 Traktat polsko - niemiecki 1991 – 2016: Sukcesy i rozczarowania
Moderator: prof. dr hab. Krzysztof Miszczak, dyrektor Fundacji Współpracy
Polsko-Niemieckiej
- prof. dr hab. Stefan Garsztecki, Technische Universität Chemnitz
- prof. dr hab. Andrzej Sakson, Instytut Zachodni, Poznań
- Piotr Semka, „Do Rzeczy”
- Rafał Woś, „Polityka”
11.30 Przerwa
PANEL II
11.45 Przyszłość stosunków polsko-niemieckich
Moderator: dr hab. Paweł Kowal, Instytut Studiów Politycznych PAN
- Manfred Huterer, minister pełnomocny, Ambasada RFN w Polsce
- Marek Krząkała, poseł na Sejm RP (PO)
- Szymon Szynkowski vel Sęk, poseł na Sejm RP (PiS)
13.15 Lunch
Jednocześnie zapraszam do zapoznania się z moją publikacją z roku 1993, w której poruszyłem kwestię powstania Traktatu Warszawskiego z 1970 roku, aż do rozwoju wspólnoty interesów między Republiką Federalną Niemiec a Rzeczypospolitą Polską, czego rezultatem było podpisanie Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy 17 czerwca 1991 roku.